Divadlo D21 krátce po zahájení sezóny zaperlilo premiérou Havlovy Audience

Tereza Pavelcová : informuji.cz, 05. 10. 2013

Pan sládek (Lukáš Šolc) ji měl ve středu 2. října jak z praku, není taky žádného divu po takovém množství lahváčů nesoucích slavné jméno Ferdinand. V komorním vinohradském Divadle D21 mělo u té příležitosti svou premiéru představení Audience Václava Havla. Nedávno začala v jednadvacítce nová sezóna, tentokrát v duchu Rodina – kdo, s kým a proč? Tak se nechme zlákat, třeba na tuto „pivní exkurzi.“ :-)

Ferdinand Vaněk osobně (Jiří Panzner) jakožto druhá postava kultovní aktovky trpělivě a notně zachmuřeně pozoroval, jak v jeho půllitru minutu od minuty rapidně ubývá pěny a přibývá zlatavé nepitelné břečky, která po překročení okraje sklenice chlístala na stůl, posléze na zem a ještě po chvíli až k nohám diváků v prvních řadách. To ale sládka nevyvedlo ani na okamžik z míry, měl svou erár utěrku vždy po ruce, buď k setření stolu, nebo velkolepému vyprázdnění nosu. A tak pořád dokola.

Divadelní zážitek byl tedy výrazně fyzický plus až aromaterapeutický. Od drsňáckého nepřetržitého dolévání (a přelévání), bujarého krkání a čůrání, a zpočátku křečovitého oslovování, které nemohlo gustem předčit legendárního Landovského, se pak postava sládka přehoupla do smířlivé sťatosti a všechny předcházející repliky nádherně rozvolnila. A spánek v klíně „smutného“ Vaňka s okřídlenou větou „Nebuďte smutnej“ už byla jen třešničkou na dortu tohoto na bránici skutečně náročného představení.

V malém sále vládla skvělá, chtělo by se říci rodinná atmosféra, v publiku se popíjelo pivko, ze stěny se koukal Gott zamlada. Je třeba nezapomenout a náležitě ocenit i výpravu představení a kostýmy; převážnou část inventáře tvořily nekonečné sloupy beden značky Ferdinand, pivní vývěsky a Vaňkův outfit byl skutečně slabý odvar sněženek a machrů. A málem bych zapomněla, po skončení děkovačky následovala svačinka ve formě chleba s hořčicí a cibulí – totální slast!

Takže i ty, kdo nejsi zvyklý pít pivo, utíkej do Divadla D21, tam tě to jistě naučí!

Hodnocení: 90%

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Audience