RECENZE: V D21 pili všichni pivo. Audience dopadla na výbornou

Alena Hlavničková : Divadelní magazín, 07. 10. 2013

Divadlo D21 nazkoušelo hru Václava Havla, Audienci. Jedná se o první inscenaci z cyklu …ke…zdi. Pavel Landovský, nejznámější představitel sládka, by se mohl od Lukáše Šolce učit, jak tuto postavu posunout dále (a nejen to). Využitím prostoru dostala hra i akční nádech.

Hru Audience od Václava Havla nazkoušel v Divadle D21 režisér Jiří Ondra s Lukášem Šolcem v roli sládka a Jiřím Panznerem j.h. v roli Vaňka. Režisér využil vše, co mu předloha k inscenaci nabízela.

Stačilo posunout zdroj tekutého chleba národa našeho dále od sládka, který se k němu vozil na kolečkové židli. Na židli též jezdil i na toaletu nebo přes celou místnost k obrázku Bohdalové, aby ho/jí mohl políbit. Diváci se tedy nebavili pouze sledováním dvou sedících a konverzujících postav, ale navíc občas sledovali kousky, které se s přibívajícím počtem vypitých piv přibližovaly kaskadérství.

Při hře se samozřejmě pije pivo, a to v nemalé míře. Proč tedy nevyužít i jeho neustálé nalévání. Když sládek líčí, jak mu život protéká mezi prsty, nalije do jednoho půllitru tři láhve. Jeho život/pivo teče, přetéká, odtéká pryč.

Lukáš Šolc s přehledem předčil výkon Pavla Landovského, který je s touto postavou nejčastěji spojován. Sládek v jeho podání se sžil s pracovním prostředím v pivovaru, má naučené zvyky, přesně tak, jak to mívá většina pracujících. Umně jezdí na kolečkové židli, ze které vstává pouze v případech nejvyšší potřeby. Jako správný pivař nedopustí, aby přišla na zmar jediná kapička piva. Co se týká pití piva, je hoden své role, neboť takový splávek se jen tak nevidí. Vypít za hodinové představení 15 piv a svou roli perfektně odehrát je výkon hodný uznání.

Šolc předvedl sládka jako jednoduchého, dobrosrdečného, kamarádského chlapa, který neví, co si má o Vaňkovi myslet. Většina rozhovoru probíhá v sedě za stolem, takže Šolc naplno využil svou mimiku k tomu, aby vyjádřil, co soudí o Vaňkových sděleních. Sládek rozhodně není v jeho podání hospodský hrubián.

Vaňka ztvárnil Jiří Panzner j.h. v obrovské vyteplené bundě a směšné zimní čepici na hlavě. Delší kudrnaté vlasy, brýle a předepsaná sofistikovaná mluva seděla skvěle na profil intelektuála. Panzner se na tuto roli perfektně typově hodil.

Podtrženo sečteno, inscenace Audience uvedená na prknech Divadla D21 je mistrovským dílem, které nemá sebemenší chybu. Oba herci jsou ve svých rolích přesvědčiví a naopak, a to především Šolc, posunuli své postavy mnohem dále, než je známe z předchozích ztvárnění. Audience je v tomto podání vtipnější, akčnější, živější a více hodna zamyšlení. Běžte se napít piva do Divadla D21.

Hodnocení: 100 %

Audience
Divadlo D21
Režie: Jiří Ondra
Výtvarná spolupráce: Pavla Hovorková
Hrají: Lukáš Šolc, Jiří Panzner j.h.

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Audience