Válka s mloky jako temný kabaret. Divadlo D21 uvádí Čapkův sci-fi román

Alena Rokosová : Český rozhlas Vltava, 27. 11. 2018

Román Karla Čapka Válka s mloky dostal v pražském Divadle D21 podobu kabaretu. Antiutopický, alegorický sci-fi příběh o vzestupu rasy inteligentních mloků, která se přemnoží a ohrožuje lidstvo, vycházel v letech 1935 až 1936 na pokračování v Lidových novinách. Dramatizaci románu připravil pro Divadlo D21 dramaturg David Košťák, režisérem je Jakub Šmíd. Premiéru má inscenace 27. listopadu.

V roli kabaretiéra neurčitého věku a pohlaví se představí Kristýna Podzimková. Je spojovacím článkem jedenácti epizod románu, které popisují vzestup mločí civilizace a následnou válku s mloky.

„Na začátku jsme věděli, že na jeviště nemůžeme převést celý Čapkův román, který je velice rozsáhlý. Nese v sobě spoustu literárních stylů a postupů, jsou tam stovky postav. Museli jsme si stanovit jasný rámec, který přivede fragmenty děje Války s mloky na jeviště a zvolili jsme formu kabaretu – ta s sebou nese hravost a možnost střídání forem – můžou tam být písně, komické výstupy, kouzelnické číslo, hypnóza,“ vysvětluje režisér Jakub Šmíd, proč zvolil formu kabaretu. A dále popisuje, kterých konkrétních motivů se dramatizace Davida Košťáka drží.

„Nechtěli jsme jenom ilustrovat děj, proto jsme si museli vzít určitou myšlenkovou základnu. Tu jsme soustředili nejen na vzestup fašismu, ale také na jakési pátrání po různých krizích, které k nám v současnosti přicházejí.“
Kromě Kristýny Podzimkové v inscenaci hrají už jen čtyři herci – Hana Mathauserová, Michal Dudek, Petr Pochop a hostující Marek Zeman. „Herci tam vystupují formou stand-upů, prostřednictvím nichž se dostávají do svých vzpomínek. V těch se potom vypráví historie Války s mloky."
Čapkův text je nejen apelativní, ale také ironický a sarkastický a právě nadsázka a humor je jedním z hlavních stavebních prvků inscenace Divadla D21. Výprava je dílem scénografky Lenky Odvárkové a je inspirovaná berlínskými kabarety třicátých let.

Válka s mloky je třetím titulem Karla Čapka, který Divadlo D21 uvádí. V Divadle D21 na pražských Vinohradech má premiéru 27. listopadu, první repríza je na programu v pátek 30. listopadu.

Zdroj: ČR Vltava

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Válka s mloky