Revizor popisuje holkám holé zadky. Nejen v Rusku

Barbora Nachtmanová : topzine.cz, 29. 02. 2012

Na klasické ruské drama Revizor z pera N. V. Gogola se můžete zajít podívat do Malého Vinohradského divadla v Praze. Originální minimalistické zpracování uvedl na scénu režisér Jiří Ondra.


Malé Vinohradské divadlo vsadilo na klasiku, když do svého repertoáru zařadilo ruskou hru Revizor. Bezmála 200 let stará záležitost nachází stále své příznivce, protože některé lidské neřesti přetrvávají věky.


Režisér Jiří Ondra zvolil střídmé zpracování, což ovšem není na škodu. Celkem 5 herců zvládlo na scéně vykouzlit komediální atmosféru, která nikoho v sále nenechala na pochybách, že jít do divadla byla správná volba pro volný večer.


Nespi, diváku, hraješ!


Kdo se náhodou nechtěl ponořit do víru dění, toho herci vtáhli na plac. Součástí představení totiž bylo přímé oslovování lidí z publika. Člověk se tak na chvíli stal Alexandrem Sergejevičem, kterého se Chlestakov ptá: „Tak co, Puškine, co pořád děláš?“


Na velmi jednoduché scéně, která odkazuje k prostotě a chudobě ruského venkova, začíná příběh rodiny hejtmana malého ruského města, kam má každou chvíli přijet revizní kontrola z Petěrburgu.
Paralelně sledujeme i osudy zbohatlického, ale velmi rozhazovačného synka Chlestakova, který se shodou okolností objeví ve městě zrovna v okamžiku, kdy je očekáván revizor. Právě on je považován za obávaného úředníka, a tím pádem se dostává na tenký led.


Revizor byl na scénu uveden už nesčetněkrát, proto se očekává, že každé zpracování bude nové a originální. Tvůrci v tomto případě zvolili chudou scénu a omšelé kostýmy. O to víc ale všechny tyto komponenty dají vyniknout výrazným psychologickým charakteristikám postav.


Herecké výkony byly jiskřivé a přesvědčivé. Dívky (H. Mathauserová a M. Hodinářová) zastaly ženské i mužské role. Byla u nich výrazná především obličejová mimika a groteskní jevištní pohyb.
V roli hlavního hrdiny Chlestakova se doslova vyžil Petr Pochop. Skvěle ho doplňoval i Josef Wiesner v roli patolízalského hejtmana a Vladimír Jopek v roli sluhy Osipa.


Sázka na ověřený majstrštyk


Pustit se do notoricky známé hry je vždy sázka do loterie. Léty ověřený materiál sice přináší jistotu kvalitního scénáře, zároveň ale každé další zpracování musí nabídnout něco, co divák ještě neviděl. Malé Vinohradské divadlo tuto podmínku splňuje. Vidět Revizora v jejich podání určitě stojí za to.

Odkaz na původní zdroj


Více o představení Revizor